
| | |
Római kori leletek jelzik a település egykori lakott voltát. Első írásos említés 1212-ből maradt ránk. A települést – valószínűleg sok rétjéről – korábban Rétinek nevezték, a Tárnok előtag pedig feltételezhető, hogy egykori lakói, a királyi tárnokok (termékkezelők) lakóhelyére való utalás. A reformáció idején a falu lakossága evangélikus lett. A török hódoltság idején az emberek a környékbeli nádasokba, a szigetekre húzódtak be. 1785-ben templomot építettek, amit az 1818-as tűzvész elpusztított, de hamar újra építették. Az 1842-es nemesi összeírás tizenkettő nemesi családot említ Rétiben. Az 1880-as években került sor a Rábca szabályozására, kézi erővel új medret ástak és árvízvédelmi töltéseket építettek az Alföldről hozott kubikosokkal. Az első világháború a faluból 17 áldozatot követelt, nevüket a templom falán elhelyezett tábla őrzi. 1921-ben árvíz öntötte el a települést. 1945-ben a németek felrobbantották a Rábca hidat. A szovjet csapatok március 29-én érték el a falut. A II. világháborúban 21-en vesztették életüket, emléküket ugyancsak emléktábla őrzi. 1950-ben helyi tanács alakult. A határ közelsége miatt csak határsáv engedéllyel lehetett bejutni a faluba. 1952-ben termelőszövetkezetet alakítottak, amit 1959-ben a nagy tsz szervezés követett. 1954-ben ismét árvíz sújtotta a környéket, az új betonhidat 1956-ban avatták a Rábcán. A forradalom leverése után 21-en vándoroltak külföldre a faluból. 1966-tól az új közigazgatási székhely Rábcakapi lett. 1975-től pedig Tárnokrétit Bősárkányhoz csatolták.
1990-ben a falu ismét önálló lett közigazgatásilag, helyi önkormányzat alakult. A település jelenleg is Bősárkánnyal működik közös körjegyzőségben.
A falu jelképe címere és zászlaja. A címer: Kék mezőben lebegő sajka, damaszkolás szerű zöld zsombék. A vizenyős, nádas terület csónakkal, két evezővel szimbolizálja a falut, jelképezi a megélhetés nehézségét, az állandó küzdelmet a természeti elemekkel. A község a megyében szinte a legrégebbi, 1701-ből származó pecséttel rendelkezik.
| | |
|